Continguts de l’última edició de la temporada de L’altra ràdio, la del dimecres 10 de juliol, a les 22 hores

Continguts de l’última edició de la temporada de L’altra ràdio, la del dimecres 10 de juliol, a les 22 hores.

La radioafició amb Chari Bermejo, presidenta de Mike Delta Victor, i Xavi Silva, president de’Amics de la Ràdio Selvamar.

Curs sobre podcast, amb Maria Gutiérrez, professora del Departament de Comunicació Audiovisual de la Universitat Autònoma de Barcelona.

Novetats tecnològiques, amb Javier Otero i Marcos Montero, Responsables de Màrqueting i Transformació Digital d’IThink UPC.

Aps, webs i bolets, amb Xavier Garcia.

Tecnoeduca, les aplicacions, amb Clara Darder i Manel Ferrer.

Les activitats del radioclub gallec ASORAPA amb Vicenç Jareño, Secretari General de la Federació Catalana de CB, i Miguel Ángel Ruano, vocal de xarxes socials d’ASORAPA.

L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4. En FM, TDT o per Internet, al web de RTVE http://www.rtve.es/radio/radio4-endirecto/

A la carta trobareu els programes ja emesos al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i el dos últims espais al web del programa http://www.altraradio.cat

Anuncis

Continguts de l’edició del dimecres 20 de març, a les 22 hores, i del diumenge 24, a la mitja nit

Continguts de l’edició del dimecres 20 de març, a les 22 hores, i del diumenge 24, a la mitja nit.

Les minories culturals i els mitjans, amb Raul Martínez, Doctor en Ciències de la Comunicació i professor de la Universitat de Vic.

Creativitat cibernètica, “big data” i intel·ligència artificial, amb Ramon Sangüesa, Doctor en Informàtica d’ Equipocafeína.

L’actualitat radiofònica a l’Estat espanyol, amb Luis Segarra de “Guia de la radio”.

La Banda Ciutadana, amb Vicenç Jareño, secretari general de la Federació Catalana de CB.

Els aparells audiovisuals, amb Jaume Benet, professor de la Facultat de Comunicació i Relacions Internacionals Blanquerna.

La radioafició, amb Miquel Àngel Sáez, president de la Federació Catalana de Radioafeccionats i director de la Fira Mercaham.

Tecnologia Social, amb David Gómez de Teixidora.net.

Tecnoeduca, les aplicacions, amb Clara Darder i Manel Ferrer.

L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4. En FM, TDT o per Internet, al web de RTVE http://www.rtve.es/radio/radio4-endirecto/

A la carta trobareu els programes ja emesos al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i el dos últims espais al web del programa http://www.altraradio.cat

El dimecres 6 de febrer, a les 22h i el diumenge 10, a les 24h us oferirem els següents continguts

El dimecres 6 de febrer, a les 22h i el diumenge 10, a les 24h us oferirem els següents continguts:

Seguretat a Internet, amb Jordi Iparraguirre.

Comunicacions a l’espai, amb Eduard Garcia-Luengo.

La ràdio i TV local, amb Toni Sintas, enginyer de telecomunicacions.

Tecnoeduca, les aplicacions amb Clara Darder i Manel Ferrer.

Les meravelles de les telecomunicacions, amb Salvador Caballé, d’Astroradio.

Radioafició i activitats de l’ONCE, amb Toni Moyano de l’Associació de Radioaficionats Minusvàlids Invidents de Catalunya (ARMIC).

Antropologia i tecnologia, amb el tecnoantropòleg Ricard Faura.

La societat del coneixement, amb Jordi Barreda.

Tecnologia social, amb Joel Calvet de Colectic.

L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4. En FM, TDT o per Internet, al web de RTVE http://www.rtve.es/radio/radio4-endirecto/

A la carta trobareu els programes ja emesos al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i el dos últims espais al web del programa http://www.altraradio.cat

 

Continguts de l’edició del dijous 16 de gener, a les 22 hores, i del diumenge 20, a la mitja nit.

Continguts de l’edició del dijous 16 de gener, a les 22 hores, i del diumenge 20, a la mitja nit.

 
L’altra ràdio a l’escola, amb en Pitu Martínez.
 
Les minories culturals i els mitjans, amb Raul Martínez, Doctor en Ciències de la Comunicació i professor de la Universitat de Vic.
 
L’actualitat radiofònica a l’Estat espanyol, amb Luis Segarra de “Guia de la radio”.
 
La Banda Ciutadana, amb Vicenç Jareño, secretari general de la Federació Catalana de CB.
 
Tecnologia i Internet, amb Quico Gras, especialista en tecnologia de les comunicacions.
 
Els aparells audiovisuals, amb Jaume Benet, professor de la Facultat de Comunicació i Relacions Internacionals Blanquerna.
 
Les aplicacions comentades al Tecnoeduca, amb Clara Darder, terapeuta familiar, i Manel Ferrer, comunicador.
 
La radioafició, amb Miquel Àngel Sáez, president de la Federació Catalana de Radioafeccionats i director de la Fira Mercaham.
 
L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4. En FM, TDT o per Internet, al web de RTVE http://www.rtve.es/radio/radio4-endirecto/
 
A la carta trobareu els programes ja emesos al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i el dos últims espais al web del programa http://www.altraradio.cat

Continguts de l’edició del dimecres 31 d’octubre, a les 22 hores, i del diumenge 4, a la mitja nit

Continguts de l’edició del dimecres 31 d’octubre, a les 22 hores, i del diumenge 4, a la mitja nit.

El mestre Pitu Martínez, expert en l’aplicació de les tecnologies digitals a l’educació presenta el projecte Mobile History Map
 
Els responsables de Màrqueting i Transformació Digital d’IThink de la Universitat Politècnica de Catalunya, Javier Otero i Marcos Montero, parlen de l’última edició del Hack UPC
 
Amb en David Gómez, de Teixidora.net, presentarem dos projectes socials relacionats amb la computació i la telemàtica. Es tracta de The Things Network Catalunya, amb la participació de Xose Pérez, i de CommonsCloud, amb Martina Mayrhofer.
 
L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4, al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i a http://www.altraradio.cat

Continguts de l’edició del dimecres 24 d’octubre, a les 22 hores, i del diumenge 28, a la mitja nit

Continguts de l’edició del dimecres 24 d’octubre, a les 22 hores, i del diumenge 28, a la mitja nit.
 
Apliacions de la supercomputació i la informàtica quàntica, Amb el doctor en Física Artur García Sáez, del grup d’investigació Quàntic del Barcelona Supercomputing Center (BSC-CNS)
 
Apps, webs i bolets, amb Xavier Garcia Diaz
 
Periodisme contemporani, amb Josep Lluís Micó catedràtic de periodisme de la Facultat de Comunicació Blanquerna.
 
Interenet social, amb Ramon Bartomeus, director d’Iwith.org
 
La radioafició amb Joan Peramiquel Pons, de l’Associació de Radioaficionats de Catalunya (ARCAT) i Marià Sarriera, d’Ham.cat
 
Tertúlia de la ràdio i la televisió internacional. Santiago Riera Lloveras, periodista, i Francsico Rubio, President d’Honor de l’ADXB.
 
L’altra ràdio a l’escola, amb en Pitu Martínez.
 
L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4, al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i a http://www.altraradio.cat

 

L’estiu amb L’altra ràdio

A la programació d’estiu de Ràdio 4 L’altra ràdio es podrà escoltar de 19:05 a 20 hores, cada dijous. L’espai no es repetirà el diumenge a la mitja nit.
 
Farem tres espais nous i quatre reposicions d’edicions especials fetes durant la temporada.
 
18 de juliol
Javier Otero i Marcos Montero d’I Think UPC, la tecnologia més novedosa.
Ficció sonora del concurs Fantàstic 2015.
Pitu Martínez, L’altra ràdio a l’escola.
Francisco Rubio, l’ona curta.
Toni Sintas, els locutoris low cost.
Clara Darder i Manel Ferrer, Tecnoeduca.
 
26 de juliol
Irene Lapuente, tecnologia lúdica.
Jordi Carrasco, TIC i educació.
Pitu Martínez, L’altra ràdio a l’escola.
Ramon Sangüesa, creativitat digital.
Quico Gras, les monedes digitals.
Ficció sonora “Ningú sap qui soc”.
Clara Darder i Manel Ferrer, Tecnoeduca.
 
2 d’agost
La ràdio feta pels joves, amb la participació dels alumnes de l’Institut Quatre Cantons del Poble Nou de Barcelona, Oleguer Forcades, director de Sants 3 Ràdio, i Pere Ribes ,comentarista de futbol de Ràdio Olot.
 
9 d’agost
Especial fet el Dia Mundial de la Ràdio 2018 a l’Ateneu Barcelonès (primera part)
 
16 d’agost
Especial fet el Dia Mundial de la Ràdio 2018 a l’Ateneu Barcelonès (segona part)
 
23 d’agost
Programa fet dins del supercomputador Marenostrum del Barcelona Supercomputing Center-Centro Nacional de Supercomputación (BSC). Participen:
Mateo Valero, director del Centre de Supercomputació de Barcelona (BSC):
Carme Torras, professora d’investigació a l’Institut de Robòtica i Informàtica Industrial (CSIC-UPC)
Ulises Cortés, director del grup de recerca del BSC d’ Intel·ligència Artifical d’Alt Rendiment.
Ramon Sangüesa, doctor en informàtica i col·laborador de L’altra ràdio.
 
 
30 d’agost
Carmelo García de Rich, fotografia aèria feta amb drons.
Javier Otero i Marcos Montero d’I Think UPC, la tecnologia més novedosa.
Alumnes del Centre d’Estudis Mollet, entrevista a un exalumne que és professional dels audiovisuals.
Francisco Rubio, l’ona curta.
Irene lapuente i Pitu Martínez, la ciència no és una broma.
 
 
L’altra ràdio es pot escoltar a Ràdio 4, al web de RNE http://www.rtve.es/podcast/radio-4/laltra-radio i a http://www.altraradio.cat
 
Bon estiu i bona ràdio.